baner

Безкоштовна доставка
при оплаті онлайн

baner
baner

Безкоштовна доставка
при оплаті онлайн

baner

Що таке бінокулярний зір

post

Бінокулярний зір - це унікальний дар творця, завдяки якому людина орієнтується в навколишньому просторі, бачить перешкоди, які потрібно обійти, здатна оцінити відстань до перешкоди.

Спочатку дитина народжується без такої можливості. І лише після шести місяців ця здатність формується. Але щоб розвинулася і збереглася здатність тривимірного сприйняття простору, мають складатися певні умови для бінокулярного зору:

  • розвинені м'язи очей;
  • ідентична двостороння гострота зору;
  • однаковий показник рефракції очей;
  • розташування очних яблук на одній осі.

Якщо хоч один із факторів відсутній, зір перестає бути бінокулярним.

Що таке бінокулярний зір із погляду офтальмології?

Здатність людини однаково бачити обома очима дозволяє отримувати просторове сприйняття навколишнього світу. Дві картинки, що створюються різними очима, поєднуються в один образ. Точніше, зображення, які людина бачить обома очима, передаються на зорову кору в потиличну частку і з'єднуються в загальне просторове сприйняття. Завдяки цьому одним із органів людських почуттів є стереоскопічний зір – можливість оцінювати розміри, дальність розташування предметів.

Бінокулярний зір людини, як згадувалося, починає формуватися у дитинстві. Завершується процес до 12 років. Через таку процесуальну тривалість у дітей часто розвивається порушення бінокулярного зору. Щоб своєчасно виявити будь-які відхилення, потрібен регулярний огляд у офтальмолога.

Які переваги людині дає бінокулярний зір?

Одне око дає людині приблизну картину навколишнього світу. Але коли обидва ока, а також механізми зорової ділянки головного мозку працюють правильно, дитина отримує наступний безцінний досвід:

  • здатність визначати форму, величину предметів;
  • можливість оцінювати відстань між предметами;
  • повітряну перспективу, коли при видаленні предмета змінюється щільність повітря, а контури предмета стають не такими чіткими;
  • кутову швидкість, прикладом якої може бути сприйняття предметів з вікна автомобіля, що рухається – прилеглі предмети "несуться" повз з величезною швидкістю, а розташовані далеко об'єкти повільно пропливають;
  • розподіл тіней та світла.

Цікавим буде наступний приклад: Якщо людина розглядає предмети, розташовані вдалині, завдяки бінокулярному зору спостерігається ефект дивергенції - осі зорові розлучаються. Коли він розглядає предмети поблизу, відбувається конвергенція – зорові осі зводяться. Завдяки здібності головного мозку уникати двоїння при перекладі погляду з розташованих поруч предметів вдалину в обох випадках забезпечується чітка просторова картинка.

бінокулярний зір

Відсутність бінокулярного зору позбавляє людину всіх перерахованих здібностей.

Бінокулярний зір: як перевірити?

Визначається зір у кабінеті лікаря-офтальмолога. Спеціальної підготовки, щоб перевірити його, не потрібно. Перевіряється розвиток бінокулярного зору не рідше одного разу на рік, але краще відвідувати кабінет фахівця частіше. З спеціальних тестів ставиться діагноз.

  • Дослідження з Уорсу – популярний тест на бінокулярний зір. Його ще називають 4-крапковим. Дві фігури зеленого кольору, одна червона та одна біла фігура пропонуються пацієнтові для огляду. При бінокулярному зорі людина побачить усі чотири малюнка. При порушенні фігури бачаться в кольорах, що не відповідають дійсності.
  • Квітотест Шобера передбачає огляд хреста червоного кольору, який розташований у центрі двох зелених кіл. Людина без дефекту бінокулярного зору бачитиме картину, як вона є. При порушеннях – хрест буде зміщено.
  • Для проведення тесту Кальфа потрібно дві палички. Одну треба витягнути у руці горизонтально. Другу паличку витягніть іншою рукою вздовж тіла. Спробуйте звести їхні кінці разом. Якщо це вам вдалося, пишайтесь своїм бінокулярним зором.
  • Перевірка по Соколову пропонує згорнути паперовий листок у сувій. Подивіться у трубочку. Закрийте вихідний отвір другою рукою. При нормальному зорі буде видно коло посередині руки.
  • Є ще один тест. Щоб його пройти, достатньо взяти аркуш із текстом та розташувати його на витягнутій руці перед очима. Другою рукою піднесіть до кінчика носа ручку. Зверніть погляд на ручку і постарайтеся прочитати кілька рядків з листка. Якщо ви впоралися із завданням, ваша бінокулярність у порядку.

Такі методи тестування можна використовувати у домашніх умовах. Однак вони не можуть бути підставою для встановлення діагнозу. У кабінеті офтальмолога для діагностики використовуються спеціальні окуляри зі склом червоного та зеленого кольору. Пацієнти з бінокулярним зором розрізняють два відтінки. Якщо є дефект зору, він побачить лише один колір.

Важливо: Офтальмологічні тести дозволяють определити характер відхилень, підтвердити монокулярний, бінокулярний і одночасний зір.

Бінокулярний зір та косоокість

Один із частих зорових дефектів розвивається частіше у дітей. Косоокість може бути схожий і розбіжний. Також розлад може бути явним і прихованим.

Визначення патології свідчить, що одне око спрямоване убік, хоч людина і намагається дивитися прямо. Зорова кора не може поєднати видимі зображення у загальну картину. Тому те, що бачить погляд, що косить, виключається мозком. Це часто призводить до того, що око, що косить, перестає функціонувати. Такий стан називається амбліопією.

Причини порушення бінокулярного зору

Крім косоокості є інші причини відсутності бінокулярного зору. Втрата здатності поєднувати зображення може статися і з інших причин:

  • анізотропія, за якої відрізняється оптична сила очей;
  • катаракта;
  • вроджені чи набуті дефекти будови рогівки;
  • інфекції очей чи пухлини мозку;
  • хвороби ЦНС;
  • травма ока чи черепно-мозкова травма.

Бінокулярний зір: лікування

Дефект зору не розглядається медичними фахівцями як самостійне захворювання. Щоб відновити правильну фізіологію очей, достатньо позбавити пацієнта причини розвитку патології.

Косоокість

Допомогу при косоокості надає апаратне лікування, яке проводиться за двома техніками - ортоптики та диплоптики. Перша методика розвиває рефлекс злиття – мозок вчиться з'єднувати зображення, які отримують одночасно двома очима. Використовують прилад, що розділяє малюнок надвоє. На очі передаються різні зображення. Це змушує мозок об'єднувати в одну картинку. Також призначається диплоптика. Методика передбачає двоїння картинки у вигляді скла-призми.

косоокість

Також лікування бінокулярного зору передбачає носіння окулярів із особливими лінзами. Їх підбирає лікар із урахуванням ступеня відхилення. Оптичні вироби із призматичними лінзами виконують корекцію кута зору, розвивають м'язи очей. Також вони можуть мати параметри, що впливають на гостроту зору. Призми Френеля також відновлюють спроможність просторового сприйняття.

Анізометропія

Різниця рефракції лікується носінням оптичних виробів.

Інші причини

Відновлення бінокулярного зору у дорослих та дітей, як уже було сказано, відбувається шляхом усунення причини, через яку воно зникло. При інфекціях може бути призначено антибактеріальну терапію. Якщо дефект спричинений травмою, потрібен відновлювальний період.

Вправи для бінокулярного зору

Розвинути бінокулярний зір, як було зазначено, можна спеціальними апаратними методами у кабінеті офтальмолога. Але лікарі радять розвивати його в домашніх умовах. Зміцнюйте м'язи очей, щоб вони були здоровими довгі роки. Тренування бінокулярного зору складається з простих вправ, які можна робити вдома та на роботі. Ось деякі з вправ:

  • Повертайте очима по 10 разів за годинниковою стрілкою, а потім у протилежному напрямку. Повторити вправу кілька разів, поки не відчуєте легку напругу в м'язах очей.
  • Витягніть руки вперед горизонтально до землі. Дивіться на вказівний палець правої долоні. Треба сфокусувати погляд. Доторкніться до перенісся. Повторіть усю маніпуляцію із лівою рукою. Вправу виконують почергово кілька разів.
  • Наступний тренінг виконуйте дорогою на роботу, якщо ви звикли пересуватись громадським транспортом, під час обідньої перерви або під час прогулянки. Почергово треба сфокусувати погляд спочатку на дальньому предметі, потім треба концентрувати погляд на предметі, розташованому поблизу. Повторюйте вправу кілька разів.

Відкиньте голову назад. Подивіться на кінчик носа. Поверніться у звичне становище. Повторіть вправу.

Часто задавані питання

Як запобігти втраті бінокулярного зору?

Профілактикою втрати бінокулярного зору є тренування щодо зміцнення очних м'язів. Також лікарі рекомендують зниження навантажень на органи зору. Під час роботи за комп'ютером та читання робіть перерви. Не забувайте регулярно проводити обстеження стану очей у офтальмолога.

Чому косоокість часто розвивається у дітей?

Оскільки бінокулярне зір формується у віці від кількох тижнів з народження і до 12 років, саме в дітей віком найчастіше виявляються дефекти. А розвинутися патологія може, як у дитячому, і у дорослому віці.

Чи можна здійснити лікування бінокулярного зору лазером?

Так, якщо воно спричинене фізичними змінами ока – неправильною будовою рогівки, помутнінням кришталика. У цьому випадку виправлення дефекту може бути здійснене лазерними технологіями.

Що бачать люди з дефектом бінокулярного зору?

Ця зорова патологія не дозволяє бачити навколишній світ об'ємним. Також людина не здатна визначати дальність розташування об'єктів. Пацієнти бачать усе довкола "в одній площині".

СХОжІ МАТЕРІАЛИ

Біфокальні окуляри — це окуляри, лінзи в яких розділені на дві частини. У верхній частині зона для далечіні, в нижній — для близькості.   Щоб зрозуміти, що значить біфокальні окуляр...

Читати докладніше

Життя в сучасному світі диктує свої умови. Дедалі більше людей користуються послугами через інтернет, тим самим заощаджуючи час. Дехто не має можливості відвідати спеціалізовані заклади через перебува...

Читати докладніше
Порівняння
Порівняння
Список бажань
Перелік бажань
050 985 86 54

Передзвоніть мені