baner

Безкоштовна доставка
при оплаті онлайн

baner
baner

Безкоштовна доставка
при оплаті онлайн

baner

Як зняти втому та напругу очей

post

Сучасні люди жодного дня не проводять без гаджету – смартфона, ноутбука, комп'ютера. Коли екран або монітор довго розташований на близькій відстані від органів зору, акомодаційні м'язи перебувають у постійній напрузі, що може спровокувати спазм. Перенапруга очей призводить до появи неприємних відчуттів та погіршення зорової функції.

Втома очей: симптоми

Головна ознака втоми очей - зниження чіткості зору при погляді в далечінь. Предмети, що знаходяться на відстані, розпливаються, їхні контури виглядають розмитими. Інші симптоми:

  • Червоніють склери – білкові оболонки органів зору.
  • Біль, різь в очах.
  • Туман, завіса перед очима.
  • Відчуття тиску на очні яблука.
  • Мерехтіння, поява сторонніх предметів (точки, плями) у полі огляду.
  • Сльозогінність або надмірна сухість рогівки.
  • Двоїння в очах, спотворення зображення.

Симптоми, які вказують на втому очей, можуть супроводжуватись головними болями, запамороченням, тяжкістю в голові, розладом сну. У ході інструментального обстеження часто виявляється підвищення показників артеріального та внутрішньоочного тиску.

Втома очей: причини

Безперервне мерехтіння екрану та шкідливе випромінювання викликають почуття втоми органів зору. У людей, котрі постійно працюють за комп'ютером, поступово знижується гострота зору. Блики на екрані, нерозбірливі зображення та текст змушують користувача ПК уважно вдивлятися, напружувати очі. Постійна перенапруга м'язів очей призводить до виникнення спазму. В результаті порушується кровообіг, тканини не отримують достатньої кількості кисню та поживних речовин. Почервоніння очей – компенсаторна реакція. Судини розширюються, щоб заповнити дефіцит крові, що подається до сітківки. У медичній практиці використовується термін комп'ютерний зоровий синдром, який діагностується у 40-70% людей, які постійно користуються гаджетами. На початкових етапах симптоми слабо виражені.

Комп'ютерний зоровий синдром, як фактор підвищеної стомлюваності очей

зняти втому очейКомп'ютерний зоровий синдром - це порушення зорової функції, обумовлене патологічними змінами в зоровому аналізаторі. Щоб розібратися у темі, потрібно зрозуміти принцип акомодації – процес фокусування при погляді на предмети, що знаходяться на різній відстані від людини. Акомодаційні м'язи щомиті регулюють положення кришталика, щоб людина однаково чітко могла бачити предмети вдалині і поблизу.

Внаслідок постійного фокусування погляду на екрані монітора навантаження на очі збільшується, відбувається перенапруга м'язів, виникає спазм акомодації. Більшість людей, яким поставлено діагноз комп'ютерний зоровий синдром, згодом розвивається короткозорість. Причина короткозорості – перенапруга окорухових м'язів, що у свою чергу призводить до компресії склоподібного тіла та подовження задньої ділянки очного яблука.

Лікування комп'ютерного зорового синдрому передбачає корекцію режиму роботи за монітором. Робоче місце має бути добре освітлене. При цьому важливо, щоб світло не сліпило очі, було розподілено рівномірно по робочій поверхні. У людей віком понад 40 років відбуваються вікові зміни в органах зору – звуження зіниці, потовщення кришталика, погіршення контрастної чутливості сітчастої оболонки. Щоб коригувати умови роботи за комп'ютером, потрібно збільшити яскравість екрана та організувати додаткове освітлення робочої зони.

Носіння контактних лінз, як фактор підвищеної стомлюваності очей

У людей, які постійно носять лінзи, спостерігаються симптоми, як втома органів зору, подразнення та сухість рогівки. Симптоматика з'являється навіть якщо лінзи підібрані коректно. Часто порушення обумовлені постійним носінням, коли людина не знімає лінзи після повернення додому і навіть під час сну. Важливо своєчасно змінювати лінзи, які втратили функціональність та втратили властивості.

Інші причини втоми очей

Тривале використання смартфона та комп'ютера, носіння лінз – не єдині причини втоми очей. Негативно впливають на зорову функцію фактори:

  • Тривалий перегляд телепрограм.
  • Погане освітлення робочого місця.
  • Багатогодинне перебування за кермом автомобіля.
  • Читання документів, газет, журналів, книг, надрукованих дрібним, нерозбірливим шрифтом. Якщо шрифт досить великий і чіткий, перенапруга органів зору може виникнути за тривалого, безперервного читання.
  • Неправильно підібрані засоби корекції зору – окуляри, контактні лінзи.
  • Постійні стреси, фізична та психоемоційна перенапруга.
  • Нестача вітамінів, мікроелементів та інших поживних речовин у раціоні.
  • Захворювання серцево-судинної системи, у тому числі артеріальна гіпотонія та гіпертонія. Порушення кровопостачання органів зору призводить до розвитку патологій – дегенерації сітківки, глаукоми, катаракти.
  • Зневоднення організму.

Стресові навантаження негативно позначаються на зорової функції. За даними досліджень, стрес знижує гостроту зору та сприяє швидкій стомлюваності очей. Сухе повітря в приміщенні, пил і дим можуть стати причиною сверблячки в очах та нечіткості зору. Симптоматика посилюється у людей з вегето-судинною дистонією, остеохондрозом шийного відділу хребта, гормональним дисбалансом.

Як розслабити очі

знизити навантаження на очіПри втомі очей важливо усунути навантаження і дати органам зору відпочити. Бажано користуватися зволожувачами повітря, які запобігають сухості слизової та білкової оболонки. Найпростіший спосіб розслабити окорухові м'язи – заплющити очі на 5-10 хвилин. Для зняття втоми очей можна робити вправи:

  • Треба сісти за стіл, зігнути руки в ліктьових суглобах і спертися на стільницю. Спробуйте з'єднати долоні, щоб на стику мізинці обох рук тісно стикалися один з одним. Закрийте очі, не натискаючи на органи зору (тримати долоні чашкою). При правильному виконанні вправи світло не проникає крізь пальці. Наступний етап – заплющити очі та повністю розслабитися. Сидіти у такому положенні 5-10 хвилин. Потім опустити долоні.
  • Зажмуритись та утримуйте повіки щільно закритими протягом 5 секунд.
  • Швидко моргайте протягом 20 секунд. Потім треба щільно зімкнуті повіки на 10 секунд. Часте моргання усуває відчуття втоми очей.
  • Відведіть погляд праворуч потім ліворуч. Не треба крутити головою.
  • Відведіть погляд вгору, потім вниз. Голова залишається нерухомою.
  • Треба швидко потерті долоні одна до одної до появи відчуття тепла. Потім прикрийте теплими долонями органи зору, не натискаючи на них.
  • Закрийте очі. Подушечками пальців м'яко масажуйте повіки та зону навколо очних ямок.
  • Спробуйте намалювати очима цифру "8".
  • По черзі переміщайте погляд з предмета, розташованого вдалині, на предмет, що знаходиться на близькій відстані.
  • Робіть кругові обертання очима в різні боки.

Кожну вправу виконують 5-10 разів. Гімнастику роблять кілька разів упродовж дня. Якщо втомилися очі, потрібно паралельно з вправами для розслаблення м'язів очей робіть гімнастику для шиї і плечового поясу, яка допоможе поліпшити кровопостачання голови і сітківки.

Як швидко зняти напругу з очей

Щоб зняти напругу очей, під час роботи за комп'ютером одягають спеціальні окуляри, які захищають органи зору від шкідливого випромінювання синього світла. Внаслідок дії випромінювання швидко виникає відчуття втоми. Регулярна дія синього світла стає причиною дегенеративних змін у тканинах сітківки та призводить до розвитку короткозорості. Окуляри для зняття напруги з очей захищають від синього світла, покращують сприйняття зображення. Принцип роботи ґрунтується на блокуванні випромінювання, що відбувається завдяки наявності спеціального покриття – фільтра блю блокера. Коли потрібно носити окуляри проти втоми очей:

  • Якщо ви працюєте за комп'ютером понад 4 години поспіль.
  • Неправильні налаштування екрана – дрібний шрифт, низька контрастність, надмірна яскравість.
  • Перегляд нечітких зображень, коли доводиться постійно розглядати деталі.
  • Якщо ваша професія програміст, диспетчер, дизайнер, архітектор, офісний службовець.
  • У разі синдрому сухого ока та інших патологій органів зору, як міопія, астигматизм, гіперметропія.

Щоб з'ясувати причини та усунути почуття втоми очей, краще звернутися до лікаря-офтальмолога. Після діагностичного обстеження лікар порекомендує методи корекції та призначить фармацевтичні препарати.

Народні засоби від втоми очей

Щоб зняти втому з очей, застосовують народні засоби, примочки та компреси на основі лікарських трав, зеленого та чорного чаю. Зручно використовувати трохи охолоджені чайні пакетики, що залишилися після заварювання чаю. Пакетики прикладають до заплющених очей, залишають на 10-15 хвилин.

Добре усувають запалення органів зору компреси з відваром аптечної ромашки, петрушки, кропу. Можна робити холодні (15-18 ° C) і теплі (38-42 ° C) компреси. У першому випадку зменшення відчуття втоми відбувається за рахунок звуження судин, що призводить до зменшення симптомів, як сухість, свербіж, почервоніння склери. У другому випадку ефект досягається за рахунок розширення судин, прискорення кровотоку та покращення кровопостачання органів зору.

Народні цілителі радять робити маски, які допоможуть скоротити втому органів зору. Половину сирої картоплини подрібнюють на тертці, змішують з молоком і борошном, щоб у результаті вийшла маса, що за консистенцією нагадує сметану. Суміш наносять на область довкола очей, залишають на 20 хвилин, потім змивають теплою водою. Маску можна приготувати з м'якоті банана та сметани. Для цього банан розтирають до кашкоподібний маси, додають сметану, перемішують, наносять на ділянку нижньої повіки, залишають на 20 хвилин.

Профілактика для зору

Щоб запобігти та уповільнити дегенеративні процеси в сітківці та кришталику, потрібно правильно харчуватися, не перевтомлювати органи зору. Заходи профілактики, які захистять від втоми очей:

  • Хороше освітлення робочого місця.
  • Дотримання відстані до монітора – близько 60-70 див.
  • Часте моргання.
  • Використання крапель та захисних окулярів.
  • Відпочинок через кожні 1-1,5 годин роботи.
  • Повноцінний сон протягом 7-8 годин.

Офтальмологи рекомендують скоротити період перебування за комп'ютером до 4 години на день. Чергування роботи та відпочинку - важлива умова збереження здоров'я органів зору на довгі роки.

Часті запитання

Які краплі вибрати для усунення втоми очей?

Краплі типу "штучні сльози" швидко зволожують кон'юнктиву та склеру, зменшують почуття дискомфорту. Лікар-офтальмолог допоможе підібрати ефективні препарати з урахуванням симптомів та наявності патологій.

Які вітаміни потрібні для очей?

Вітаміни A, B1, B2, B6, B12, C, D, E, PP.

Яке положення монітора оптимальне для очей?

Відстань – 60-70 см, центр монітора нижче за рівень очей на 10-20 см.

Як часто робити перерву під час роботи за комп'ютером?

Кожна 1-1,5 години.

СХОжІ МАТЕРІАЛИ

Біфокальні окуляри — це окуляри, лінзи в яких розділені на дві частини. У верхній частині зона для далечіні, в нижній — для близькості.   Щоб зрозуміти, що значить біфокальні окуляр...

Читати докладніше

Життя в сучасному світі диктує свої умови. Дедалі більше людей користуються послугами через інтернет, тим самим заощаджуючи час. Дехто не має можливості відвідати спеціалізовані заклади через перебува...

Читати докладніше
Порівняння
Порівняння
Список бажань
Перелік бажань
050 985 86 54

Передзвоніть мені