baner

Безкоштовна доставка
при оплаті онлайн

baner
baner

Безкоштовна доставка
при оплаті онлайн

baner

Окуляри при астигматизмі

post

Астигматизм — це захворювання органів зору, що характеризується неправильною, несферичною формою оптичної системи ока. В результаті промені, які заломлюються оптичною системою, не можуть сфокусуватися в єдиній точці. При захворюванні сила заломлення світлових променів у різних напрямках неоднакова.

Рефракція — заломлююча здатність очей, відрізняється в горизонтальній та вертикальній площинах. В нормі світловий промінь фокусується на сітківці. Поганий зір обумовлено зміною положення фокусної точки, що знаходиться перед сітківкою або позаду неї. У першому випадку розвивається короткозорість, у другому — далекозорість.

Що таке астигматизм

Астигматизм перекладається з латини як "відсутність фокусу". Астигматизм часто супроводжує інші патології зору — короткозорість і далекозорість. Для захворювання характерне порушення зорової функції в рівній мірі при розгляді віддалених і близько розташованих об'єктів. Корекція зору при астигматизмі проводиться за допомогою окулярів і контактних торичних лінз.

астигматизм

На початкових етапах розвитку захворювання людина може не помічати значних відхилень від норми. Патологія проявляється трохи розпливчастим зображенням. Іноді зустрічаються супутні симптоми:

  • Головні болі.
  • Відчуття подразнення очей.
  • Відчуття дискомфорту.
  • Підвищена втомлюваність очей.
  • Погіршення зору при поганому освітленні.

Діти часто нахиляють і повертають голову, щоб краще розглянути об'єкт. Патологія може розвиватися з раннього віку. Однією з ознак є неможливість добре розглянути символи (слова, цифри, знаки), написані на дошці. Варто звернути увагу на симптоми — примруження очей при розгляданні віддалених предметів, занадто близьке розташування книги під час читання. Важливо своєчасно помітити порушення в роботі зорового апарату дитини та записатися на прийом до офтальмолога. Лікар підбере засоби корекції.

Якщо не коригувати порушення, погіршення зорової функції негативно позначається на навчальній успішності дитини та спортивних досягненнях. Часто астигматизм є спадковою патологією. Набута форма зазвичай пов'язана з травматичним ушкодженням органів зору або оперативними втручаннями в області ока. Основні причини порушень — утворення рубцевої тканини на рогівки або кератоконус (дегенерація тканин рогівки). Залежно від ступеню тяжкості астигматизму розрізняють форми:

  • Слабкий — до 3D.
  • Помірний (середній) — у межах 3D-6D.
  • Сильний (високий) — більше 6D.

Протягом життя показник може змінюватись. Астигматизм ступенем 1-2D виявляється у новонароджених дітей. У однорічних дітей показник зменшується до значень 05-075D. У 90% випадків фізіологічне відхилення 0,5D зберігається протягом усього життя та вважається нормою. У 10-15% випадків розвивається астигматизм понад 1D.

Як бачать люди з астигматизмом

Зір при астигматизмі поступово погіршується. Стає важче сфокусуватись на предметі, надрукованих словах, окремих деталях та лініях. Людина бачить предмети розпливчастими чи в розтягнутому вигляді. Спотворення зору проявляється розмитістю зображення та неможливістю розглянути дрібні елементи.

як бачать з астигматизмом

У нормі поверхня рогівки сферична. При астигматизмі кривизна рогівки на різних ділянках відрізняється. Через різну заломлюючу силу в різних зонах поверхні зображення виглядає спотвореним. Деякі частини зображення фокусуються на сітківці, інші перед сітківкою або за нею. Людина бачить предмет, у якого чіткі лінії та контури поєднуються з розмитими. Щоб уявити, як бачить пацієнт із астигматизмом, потрібно поглянути на своє відображення у металевій чайній ложці.

Перевірка зору при астигматизмі

Діагноз ставлять після перевірки зорової функції та вимірювання кривизни рогівки. Гостроту зору перевіряють за допомогою спеціальних таблиць, кривизну рогівки — за допомогою циліндричних об'єктив. Тест зору на астигматизм включає перевірку рефракції - заломлюючу здатність очей. Рефрактометр проводиться за допомогою спеціального апарату.

У рецепти пацієнта є позначення sph, cyl і ax, що означає "сфера", "циліндр" і "вісь" відповідно. Цифровий показник поруч із sph вказує на оптичну силу лінзи, яка коригує зір. Значення cyl означає оптичну силу лінзи, що коригує неправильну кривизну рогівки. Показник ax означає положення осі циліндра. Для відновлення зорової функції пацієнтам з астигматизмом необхідні окуляри зі складними лінзами.

Чи потрібно носити окуляри при астигматизмі

Носіння окулярів при астигматизмі у дитячому віці дозволяє уникнути розвитку серйозних патологій:

  • Косоокість.
  • Акомодаційна астенопія — зорова перевтома.
  • Рефракційна амбліопія — погіршення зорової функції внаслідок недостатнього використання одного з очей, який бере участь у процесі розгляду об'єктів.

Якщо не коригувати зір, можуть порушитися різні функції зорового апарату, у тому числі бінокулярний і стереоскопічний зір. Бінокулярний зір дозволяє бачити обома очима. Стереоскопічний зір забезпечує тривимірне сприйняття навколишнього простору. При різних формах патології погіршення стереоскопічного зору відбувається за різним принципом. У зображенні чіткіше відображаються горизонтальні або вертикальні лінії.

Зміна сприйняття кольору часто супроводжує захворювання. Відсутність своєчасної корекції може стати причиною сліпоти, коли людина зовсім не розрізняє один або кілька відтінків. Окуляри з астигматичними лінзами допоможуть уникнути негативних наслідків.

У дорослих пацієнтів відсутність корекції може спричинити різке погіршення гостроти зору. Під час читання книг з дрібним шрифтом або тривалої роботи за комп'ютером очі швидко втомлюються. Через перевтому очей можливе двоїння зображення. Інші наслідки — різі в органах зору та постійні головні болі.

Як правильно підібрати окуляри при астигматизмі

Підбір астигматичних окулярів виконує лікар. Неправильно підібрані засоби корекції негативно впливають на зорову функцію, можуть погіршити стан зорового апарату. Для виправлення зору офтальмолог найчастіше виписує складні окуляри. Лінза у таких моделях вигнута з витягнутою поверхнею.

Рекомендується вибирати ободкову оправу, яка надійно фіксує лінзу з усіх боків. Оправа повинна відповідати формі та розміру обличчя, щільно прилягати до перенісся та області за вухами. Важливо, щоб окуляри не ковзали, зберігали стабільне положення на переніссі. Краще відмовитися від носіння масивних, важких окулярів, які погано тримаються на одному місці. Слід стежити, щоб оправа не торкалася щік. Тоді вона не підніматиметься вгору, коли пацієнт сміється і розмовляє. Щоб уповільнити погіршення зорової функції, окуляри потрібно носити постійно.

підбір окулярів при астигматизмі

 

Альтернатива окулярам — торичні лінзи, які є мультифокальним виробом. Порівняно із звичайними контактними лінзами торичні відрізняються сферо-циліндричною формою. У такої лінзи оптична сила в горизонтальному та вертикальному напрямках відрізняється, що пов'язано з необхідністю одночасної корекції астигматизму та супутньої короткозорості чи далекозорості.

Торичні лінзи вирішують проблему астигматизму, обумовлену різною кривизною рогівки або кришталика. Вибір лінз вимагає досвіду та професіоналізму. Щоб покращити зір, торичні лінзи повинні розташовуватися правильно. Для забезпечення стабільності положення лінзи містять тонкі, товсті ділянки та зрізану зону внизу виробу. Для стабілізації положення виріб також оснащують призматичним баластом. У таких лінз зазвичай верхня частина тонка, нижня — щільна. Навіть в умовах інтенсивного моргання та руху очними яблуками лінза зберігає початкове положення.

Окуляри при астигматизмі у дітей

Правильний підбір окулярів при астигматизмі у дітей — одне з першочергових завдань. У разі відсутності корекції порушень дитину можуть турбувати головний біль та напади запаморочення, нудота та швидка втомлюваність очей. В результаті погіршується якість життя, пізнавальні функції та успішність. Дитячі окуляри при астигматизмі підбирають на основі результатів діагностичного дослідження, яке включає:

  • Проби із крос-циліндром.
  • Біомікроскопію — вивчення стану переднього відрізку органу зору.
  • Вимірювання довжини відрізка між зіницями.

На підставі отриманих даних офтальмолог підбирає оптимальні методи корекції порушень.

Астигматичні окуляри: звикання

Звикання до астигматичних окулярів зазвичай відбувається протягом 1-2 тижнів. У період адаптації пацієнт може відчувати головний біль, дискомфорт, запаморочення. Щоб у короткий термін звикнути до носіння астигматичних окулярів, потрібно дотримуватися правил:

  • Не знімати протягом дня.
  • Не перевантажувати органи зору.
  • Повертати голову під час розгляду об'єктів поза бічної периферії. При зміщенні очного яблука можливе запаморочення та спотворення зображення, що пов'язане з відсутністю лінзи з боку.
  • Уникати різких рухів головою.

На тривалість процесу адаптації впливають індивідуальні особливості зорового апарату.

На початкових етапах носіння окулярів при сильному астигматизмі пацієнт може відчувати дискомфорт, нудоту, біль в очах. У цьому випадку лікар може спершу виписати слабкі лінзи, щоб спростити процес адаптації. Через 3 місяці офтальмолог виписує окуляри, які відповідають ступеню порушення зорової функції.

Що краще: окуляри чи лінзи при астигматизмі

Окуляри або лінзи при астигматизмі — індивідуальний вибір кожного пацієнта. Переваги використання торичних лінз:

  • Підходять для пацієнтів із високим ступенем порушень — до 6D.
  • Підтримують умови для природного бінокулярного зору.
  • Мінімізують спотворення.

Серед інших плюсів — чіткий бік зору, відсутність обмежень для рухової активності, наприклад, занять спортом.

окуляри або лінзи при астигматизмі

За статистикою, понад 80% пацієнтів обирають окуляри. При носінні окулярів звужується поле огляду та обмежується бічна видимість. Переваги використання окулярів для корекції порушень:

  • Доступність, простий догляд.
  • Багато варіантів оправ.
  • Низькі ціни.

Важливий плюс окулярів — можливість вибирати лінзи з покриттями, які покращують зорову функцію та захищають очі від пошкоджень. Так, можна купити окуляри з додатковим захистом від випромінювання комп'ютера або утворення відблисків. Лінзи з мультипокриттям захищені від утворення поверхневих дефектів — подряпин та потертостей, а також можуть запобігти пошкодженню очей через ультрафіолетове випромінювання.

Як альтернатива можна чергувати носіння астигматичних окулярів і торичних лінз.

Поширені запитання

Не рекомендується перевтомлювати органи зору, піддавати очі значним навантаженням. Лікарі радять відмовитися від тривалої роботи за комп'ютером, скоротити час перегляду телепрограм, не керувати автомобілем у нічний час.

Щоб усунути перенапругу очей, потрібно припинити навантаження – перегляд телевізійних програм, читання літератури, роботу за комп'ютером. Декілька вправ - часте моргання, кругові рухи очима в різні боки, зведення очей до перенісся, допоможуть усунути напругу.

Можливість керування транспортним засобом залежить від ступеня хвороби. Заборонено керувати автомобілем за ступенем більше 4D без корекції окулярами або лінзами.

Краще відмовитись від перегляду 3D фільмів через необхідність надягати спеціальні окуляри для сприйняття тривимірного зображення. Щоб отримати ефект тривимірного простору окуляри, поділяють поля зору правого та лівого ока, що суперечить фізіологічному бінокулярному зору.

СХОжІ МАТЕРІАЛИ

М'які контактні лінзи — сучасний і безпечний спосіб корекції. Вони зручні для активних людей, спортсменів, тих, хто змушений носити захисну маску або просто не хоче приховувати обличчя за оп...

Читати докладніше

Глаукома — це хронічне судинне захворювання. При ньому атрофуються зорові нерви. Вони з часом не відновляться. Хвороба протікає за високого внутрішньоочного тиску, але буває і за нормального. На...

Читати докладніше
Порівняння
Порівняння
Список бажань
Перелік бажань
050 985 86 54

Передзвоніть мені